öğrenim kredisi ve burs başvuru süreci sona erdi. Öğrenciler şimdi KYK burs başvuru sonuçlarının açıklanmasını bekliyor. Peki KYK burs başvuru sonuçları açıklandı mı? KYK burs ve kredi başvuru sonucu nasıl öğrenilir? KYK bursları ne zaman verilecek? 2016 KYK bursu kaç lira olacak? İşte detaylar...


KYK burs başvuru sonuçları açıklandı mı?

Kredi ve Yurtlar Kurumu'ndan henüz burs başvuru sonuçları ile ilgili resmi bir açıklama gelmedi. Ancak öğrencilerin merakla beklediği sonuçların Aralık ayı başında ilan edilmesi bekleniyor.

Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde bulunan Kredi Yurtlar Kurumu, üniversite öğrencilerine verilecek kredi-burs için başvuruları Ekim ayında aldı. Burs-kredi almaya hak kazanan öğrencilere ödemeler ise 2016 yılı Ocak ayında yapılmaya başlanacak.

KYK burs başvuru sonucu nasıl öğrenilir?

KYK sorgulama ile burs başvuru sonucunuzu öğrenmek için öncelikle Kredi Yurtlar Kurumu resmi web sayfası üzerinde açılan 2015-2016 burs ve kredi başvuru sonucu sorgulama sayfasına giriş yapınız. Ardından açılacak olan sayfada sizden birkaç kimlik bilginiz istenecektir. Bu bilgiler baba adı, T.C. kimlik numarası, cilt numarası, sıra numarasıve aile sıra numarası gibi bilgilerdir. İstenilen bu bilgileri doğru bir şekilde yazdıktan sonra ara butonuna tıklayınız. Bu şekilde açılan sayfadan burs ve kredi başvuru sonucunuzu öğrenebilirsiniz. KYK Burs başvuru sonuçları açıklandığında aşağıdaki link üzerinden de burs ve kredi başvuru sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

KYK BURS BAŞVURU SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN!


KYK bursları ne zaman verilecek?

Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde bulunan Kredi Yurtlar Kurumu, üniversite öğrencilerine verilecek kredi-burs için ödemelere 2016 yılı Ocak ayında başlayacak.

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü'nden burs ödemeleriyle ilgili yapılan açıklama şu şekilde; "Üniversite öğrencileri için burs ve kredi müracaatları Ekim ayında başlayacak olup 11 devlet kurumundan gelen bilgiler doğrultusunda Burs/Kredi kazananlara 2016 Ocak ayından itibaren ödemeler yapılacaktır. Burs ve kredi takvimine ilişkin ayrıntılar ilerleyen dönemde "www.kyk.gov.tr" internet adresinden ve @GSBYurtkur sosyal medya hesabından da yayınlanacaktır."

2016 KYK bursu kaç lira olacak?

Lisans öğrencilerine aylık 330 lira, yüksek lisans öğrencilerine aylık 660 lira, doktora öğrencilerine ise aylık 990 lira kredi veya burs ödemesi yapılıyor. Ayrıca başarılı öğrencileri teşvik amacıyla ÖSYM sınavında her puan türünde ilk 100'e giren öğrenciye ve amatör spor dallarında milli olmuş öğrencilere de 990 lira veriliyor. Ancak her yıl olduğu gibi bu yıl da KYK burslarına zam yapılması bekleniyor. KYK bursları 2016 yılı itibariyle 400 lira olarak belirlenecek. KYK'dan burs ve kredi kazananlara ödemeler Ocak 2016'dan itibaren yapılacak.