Sosyal Medya A-Sosyelleştirir!

0 yorum
Sosyal Medya üzerine Oxford Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmadan çok ilginç sonuçlar çıktı. İşte sosyal medyanın tahmin edilemeyen etkileri.
Araştırmanın sonuçlarına göre: Sosyal medya kullanıcılarının dörtte biri yazdıklarından pişmanlık duyuyor...

Uzmanlar, “anlık iletişim” sistemlerinin en büyüklerinden olan twitter ve facebook gibi sitelerin, sağladığı kolaylıklar yanında içerdiği görünmez tehlikeleri ele aldı. Oxford Üniversitesi tarafından 2 bin sosyal medya kullanıcısının paylaşım içerikleri ve amaçları karşılaştırıldı.

En tutkulu yaklaşıkları konularla ilgili görüşlerini yazdıklarını söyleyen katılımcıların yarısı, paylaşımlarının fark yarattığına inandığını söyledi. Fakat, 4’te birden fazla sosyal medya kullanıcısına göre, yazdıkları veya internette yazabilecekleri bazı şeyler asla bir başkasının yüzüne karşı söleyemeyeceklerini içeriyor. Kullanıcılar, genellikle uygunsuz veya bir başkasını mutsuz eden bir içerikte olan bu paylaşımları yüzünden pişmanlık hissediyor.

BEYİN NÖTR DURUMDA

Yüzde 30’un üzerinde bir katılımcı kitlesi ise, sosyal medya ortamında zorbalığa maruz kaldığını veya maruz kalan kullanıcılara şahit olduğunu itiraf ediyor. Oxford Üniversitesi Evrimsel Antropoloji Profesörü Robin Dunbar, araştırma sonuçlarının sosyal yaşamdaki denge unsurunun internet ortamındaki eksikliğini açıkça gösterdiğini söyledi. Dunbar, “Karmaşık sosyalleşme becerilerinin yüz yüze iletişimde kazanıldığı unutulmamalı. Dijital ortam, insanları daha sonra pişman olacağı şeyler söyleyemeye daha yatkın hale getiriyor” diye konuştu. Daha önceki araştırmalarda, internette ortamında büyük tepki çekebilecek paylaşımlar yaparken beynin nötr bir konumda kaldığı görülmüştü.


Son zamanlarda üzerine en çok konuşulan konulardan biri hiç şüphesiz, sosyal medya. Konuyla ilgili istatistiki bilgi vermek gerekirse;
* Dünya nüfusunun yarısı 30 yaşın altında ve bu nüfusun %96′sı bir sosyal ağa katılmış durumda.
* ABD’de internette yapılan haftalık arama sayısında Facebook, Google’ı geride bıraktı.
* Eğer Facebook bir ülke olsaydı, dünyada Çin ve Hindistan’dan sonra 3.sırada yer alırdı.
* Yazılan her makale için wikipedia’ya $1 ödenseydi, bir saat içinde $1.712 kazanç elde edilirdi.
* ABD’de evlenen her 8 kişiden biri sosyal medya aracılığıyla evlendi.
* 1 yıldan daha az bir sürede Facebook’a 200 milyon kişi katıldı.
* Dünyada 200.000.000′ün üzerinde blog yer alıyor.
* Facebook’a üye olmada en hızlı büyüyen kitle 55-65 yaş arasındaki bayanlardır.
* Wikipedia’da 15 milyonun üzerinde makale yer alıyor. Bu rakamın Britannica Ansiklopedisi’nden daha fazla olduğunu söyleyebiliriz.

0 yorum:

Yorum Gönder