LYS Tercihinde Nelere Dikkat Etmeli?

0 yorum
21 Temmuzda Lys sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte üniversite adaylarını şimdide25 Temmuz - 5 Ağustos tarihleri arasında yapılacak olan tercih heyecanı sardı. Lys den güzel bir sonuç almak kadar doğru bir tercih yapmakta önem teşkil etmekte. Peki Lys 2011 tercihi yaparken nelere dikkat etmek gerekir?
 2011 Lys sonuçlarına göre 180 ve üzeri puan alanlar, LYS puan türleri ile öğrenci alan lisans programlarını tercih edebilecek; puanı 180'den aşağı olanlar ise sadece meslek yüksekokulu ön lisans programları, açık öğretim programları ve YGS puanı ile öğrenci alan lisans programlarını tercih etme hakları bulunacak.


Lys 2011 tercihlerinde üniversite seçimi ile ilgili öneriler


* Lys 2011 tercih listesi hazırlarken tercih etmek istediğiniz üniversitede okuyan öğrencilerle görüş alışverişinde bulunun.

* Okumak istediğiniz bölüm ya da branşın ders içeriklerini inceleyin.

* Üniversitelerin öğretim elemanı kadrosunu inceleyin. Öğretim kadrosunda kaç profesör, kaç doçent ve öğretim elemanı olduğunu öğrenin. Öğretim kadrosunun güçlü olduğuna inandığınız üniversiteyi Lys 2011 tercih listenize dahil edin.

 * Çağın gereklerinden olan en önemli kriter ise İngilizce gerçeğidir. Ne yazık ki artık İngilizce bilmeden ve aktif bir şekilde kullanmadan bir yerlere gelmek kolay değil. Bunun için tercih edeceğiniz üniversitenin İngilizce eğitimini ve başarı derecesini mutlaka araştırın.

* En önemli konulardan biri de üniversitenin Erasmus olanakları. Bazı vakıf ve bazı devlet üniversiteleri bu konuda önemli derecede başarı sağladılarsa da bu tüm üniversitelerde var olduğunu göstermez. Sizinde tercih kriterlerine uyuyorsa o üniversiteyi Lys 2011 tercih listenize alabilirsiniz.

* Üniversitenin ulaşım, yiyecek- içecek ve barınma ücretlerinin de önemli olduğunu belirtmekte fayda var. Üniversite eğitimini alırken yol, yiyecek-içecek ve barınma sıkıntısı yaşamamak için tercih etmeden bu şartların uygunluğuna bakmak gerekir. Kendi maddi manevi imkanlarınız hangi üniversiteye el veriyorsa Lys 2011 tercih listenizi ona göre hazırlayın.

* Tercih edeceğiniz üniversitenin sosyal ve kültürel olanakları da öğrenciler açısından son derece önem taşımakta. Sosyal ve kültürel imkânlar olarak her üniversitenin şartları aynı değildir. Bu yüzden tercih listesine aldığınız üniversite ile ilgili internet vs. olanakları kullanarak araştırma yapmak lehinize olacaktır.

* Son yıllarda çift anadal konusunda üniversiteler esnek davranmakta. Üniversitenin yan dal yada çift anadal olanaklarını mutlaka araştırın.

* Vakıf üniversitelerine olan bazı ön yargılar son yıllarda bittiği hatta yerini avantaja bıraktığı bir gerçektir. Lys 2011 tercih listenizi hazırlarken vakıf üniversitelerini de gündeminize almakta fayda var.

0 yorum:

Yorum Gönder